Aliexpress spór

Jak założyć spór na Aliexpress?

Kupując produkty w Chinach, jest niemal pewne, że natkniemy się na sytuację, w której nasz produkt po prostu zgubi się w transporcie i do nas nie dojdzie. Na szczęście Aliexpress wychodzi nam na przeciw, zabezpieczając kupujących przed potencjalnymi stratami, które nie wynikają z ich winy.

Czas ochrony produktu

Ważnym elementem każdego zakupu, jest tak zwany “protection time”. Oznacza to tyle, że jest to czas, przez który obowiązuje ochrona naszego produktu. Bardzo ważne jest, abyśmy poprosili sprzedawcę o jego przedłużenie, gdy nasz towar z jakichś przyczyn do nas nie przychodzi, a dostawa się opóźnia. Według regulaminu Aliexpress, jeśli produkt do nas nie dojdzie w ciągu 60 dni, to mamy gwarantowany zwrot pieniędzy. Jednak “Protection time” jest znacznie krótszy niż 60 dni. Po jego skończeniu, mamy jednak chwilę czasu na otworzenie sporu. Po prostu po tym czasie nasze zamówienie, zmienia status na “Zakończone”.

Spór na Aliexpress – co i jak?

Aby zgłosić spór, należy wejść w nasze konto, w zakładkę “My Orders”, a jeśli ktoś używa aplikacji mobilnej, to po prostu “Moje zamówienia”. W przypadku aplikacji mobilnej, należy nacisnąć na nazwę produktu, aby wyświetlić więcej szczegółów, a następnie kliknąć w przycisk “Otwórz panel dyskusyjny”. Jeśli chodzi o przeglądarkową wersję, nie musimy wchodzić w szczegóły produktu, wystarczy kliknąć “Open Dispute”.

Open Dispute Aliexpress

W tym momencie otworzy się nam okienko. O ile w przypadku aplikacji mobilnej możemy już przystąpić do tworzenia sporu, o tyle w wersji przeglądarkowej znów musimy nacisnąć ten magiczny przycisk “Open Dispute”.

Aliexpress Open Dispute

Następnie pojawi nam się coś, co kupujący lubią najbardziej – kolejne przyciski do kliknięcia. Będziemy musieli wybrać, czy chcemy zwrócić towar, czy chcemy po prostu zwrotu pieniędzy. Raczej nikt nie decyduje się na zwracanie towaru do Chin na własny koszt, nawet jeśli towar faktycznie doszedł. Klikamy “Refund only”.

Aliexpress refund

W tym momencie pojawi nam się do wypełnienia formularz. Niestety, ja nie mogę go jeszcze wypełnić, ponieważ wszystkie z moich produktów dochodzą na czas. Oto poglądowo jak on wygląda:

Dispute Aliexpress

Jak łatwo się domyślić, w pierwszej opcji zaznaczamy “Refund Only”. Zalecam, aby nie zgadzać się nigdy na wysłanie produktu ponownie, gdyż może skończyć się to tym, że nie zobaczymy ani pieniędzy, ani towaru. Druga opcja to: Czy otrzymaliśmy towar, czy też nie? Jeśli zaznaczymy tak lub nie, pojawi nam się lista rozwijana, w której musimy wybrać powód problemu. W tym miejscu zaznaczamy “Purchase protection is running out, but package is still in transit”. W dalszym polu wpisujemy maksymalną cenę naszego produktu lub jeśli towar nam doszedł uszkodzony – wpisujemy żądaną przez nas rekompensatę. Niżej musimy wpisać powód naszego sporu. Przeważnie wystarczy krótki tekst: “Nie otrzymałem swojego produktu”. Pamiętać należy, że komunikować się ze sprzedawcą w trakcie sporu możemy jedynie w języku angielskim. Nie bawmy się w translatora Google i język chiński. Niżej znajduje się pole do wysyłania zdjęć, tak zwanych “dowodów”. Jeśli towar nam nie doszedł, nie musimy nic wysyłać. Pole to nie jest obowiązkowe, jednak każdy dowód zwiększa naszą wiarygodność w oczach Aliexpress. Po kliknięciu “submit” wystarczy czekać i obserwować.

Jeśli w ciągu 4 dni nie dojdziecie ze sprzedawcą do porozumienia, do sporu wkroczy Aliexpress, który wyda werdykt w sprawie sporu. W Większości przypadków Aliexpress decyduje się na zwrot pieniędzy, który wymusza na sprzedawcy pod karą usunięcia go z portalu. Czasem decydują się jednak zamknąć spór z możliwością jego ponownego otworzenia, a nam każą poczekać jeszcze parę dni.

Zakupy w Chinach są całkowicie bezpieczne. W przeciwieństwie do Allegro, nie musimy zgłaszać sprawy na policję, gdy sprzedawca nie chce oddać naszych pieniędzy. Wszystko zostaje załatwione bez zbędnych formalności, niezależnie czy kupujecie na Aliexpress do 2$ czy do 5$.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *